W tym artykule wyjaśnimy zasady rozliczenia na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego. Opiszemy również zmiany w tym sposobie rozliczania, które wprowadził Polski Ład.
Jak działa ryczałt ewidencjonowany?
Zanim przejdziemy do objaśnienia zmian wdrożonych przez Polski Ład, warto krótko przypomnieć zasady rozliczania poprzez ryczałt ewidencjonowany. Jest to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Firmy, które wybiorą tę formę rozliczenia odprowadzają podatek od przychodów, lecz nie mogą pomniejszyć podatku o koszty ich uzyskania. Z tego względu ta forma opodatkowania jest najczęściej wybierana przez firmy, które ponoszą niskie koszty prowadzenia działalności.
Ryczałt ewidencjonowany może obejmować przychody uzyskane z:
- pozarolniczej działalności gospodarczej,
- rolniczego handlu detalicznego.
Od 2023 ryczałt ewidencjonowany stanie się obowiązkowym sposobem rozliczenia dla rozliczania przychodów z najmu prywatnego.
Jeśli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą i skorzystać z tego sposobu rozliczenia, musisz wystosować odpowiednie oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Chęć skorzystania z tej formy rozliczenia możesz zgłosić również na wniosku CEIDG-1. W przypadku dochodów z najmu i dzierżawy nie jest konieczne składanie oświadczenia.
Na ryczałt ewidencjonowany możesz zdecydować się również w działającej już firmie. Oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania musisz zgłosić do naczelnika urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym Twoja działalność osiągnęła pierwszy przychód w roku podatkowym. Jeżeli pierwszy dochód został zarejestrowany w grudniu, oświadczenie należy zgłosić do końca roku podatkowego.
Kto może wybrać rozliczenie ryczałtem ewidencjonowanym?
Na opodatkowanie na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego mogą zdecydować się:
- osoby fizyczne, które uzyskują przychód z działalności gospodarczej,
- przedsiębiorstwa otrzymane w spadku,
- spółki cywilne, w których wspólnikami są osoby fizyczne,
- spółki cywilne przedsiębiorstw w spadku oraz osób fizycznych,
- spółki jawne, których wspólników stanowią osoby fizyczne.
Aby jednak skorzystać z tej formy opodatkowania wyżej wymienione podmioty nie mogą osiągnąć w poprzedzającym roku podatkowym przychodu wyższego, niż 2 mln euro.
Zmiany Polskiego Ładu w ryczałcie ewidencjonowanym
Przejdziemy teraz do zmian w rozliczeniu na zasadzie ryczałtu, jakie wprowadził pakiet ustaw Polskiego Ładu. Po pierwsze, rozszerzone zostało pojęcie „wolnego zawodu”. Poprawki te wpłynęły na zmianę stawek opodatkowania dla osób wykonujących owe zawody i rozliczających się na zasadzie ryczałtu. Podatek ryczałtowy w wysokości 14% zostanie naliczony dla:
- usług inżynierskich, architektonicznych, a także badań oraz analiz technicznych,
- usług w ramach opieki zdrowotnej,
- usług projektowania specjalistycznego.
Ryczałt w wysokości 12% będzie dotyczyć przychodów uzyskanych z:
- wydawania: pakietów oprogramowania użytkowego oraz systemowego, pakietów gier komputerowych, oprogramowania komputerowego pobranego z Internetu,
- doradztwa w zakresie oprogramowania oraz sprzętu komputerowego, a także instalowania oprogramowania i zarządzania systemami informatycznymi oraz siecią.
Niektóre zawody wyłączono z definicji „wolnego zawodu” co z powodowało, że osoby prowadzące taką działalność objęte zostaną niższym podatkiem ryczałtowym. Ponadto, Polski Ład rozszerzył zbiór czynności opodatkowanych ryczałtem w wysokości 3%.
Warto również przedstawić zmiany w sposobie naliczania składki zdrowotnej dla ryczałtowców. Zgodnie z poprawkami Polskiego Ładu składka zdrowotna nie pomniejsza zobowiązania podatkowego. Składki zdrowotne w dalszym ciągu wynoszą 9%. Zmienił się jednak sposób ustalania podstawy do wyliczenia składki. Od 2022 roku podstawą jest:
- kwota wynosząca 60% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w przypadku gdy przychody z działalności gospodarczej, zarejestrowane od początku roku kalendarzowego, nie były wyższe niż 60 000 zł;
- kwota przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w przypadku gdy przychody z działalności gospodarczej, zarejestrowane od początku roku kalendarzowego, były wyższe niż 60 000 zł, lecz nie wyższe niż 300 000 zł;
- kwota wynosząca 180% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w przypadku gdy przychody z działalności gospodarczej, zarejestrowane od początku roku kalendarzowego, były wyższe niż 300 000 zł.
Chcesz się rozliczyć na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego?
Więcej informacji na temat zmian wdrożonych przez Polski Ład znajdziesz w Podręczniku Polskiego Ładu. Jeżeli jednak szukasz praktycznych porad na temat ryczałtu ewidencjonowanego bądź jakiejkolwiek innej formy rozliczenia – skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepszy sposób opodatkowania dla Twojej działalności.