Korzystasz z rozliczenia na zasadzie podatku liniowego? Zmiany w systemie podatkowym wdrożone za pośrednictwem pakietu ustaw Polskiego Ładu związane są m.in. z tym sposobem rozliczania. Sprawdź, jak obecnie działa podatek liniowy.
Czym jest podatek liniowy?
Na początek warto przypomnieć, co oznacza rozliczenie na zasadzie podatku liniowego. Polega ono na tym, że przedsiębiorca płaci podatek na poziomie 19%, bez względu na wysokość dochodu, który osiągnął.
Podstawa dla wyliczenia podatku liniowego to przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania. Jeśli w owych kosztach nie zostały ujęte składki społeczne, to obliczony dochód może zostać pomniejszony również o ich wysokość. W ten sposób otrzymasz podstawę, od której należy wyliczyć podatek liniowy.
Kto może wybrać taki sposób rozliczenia? Stawkę liniową można stosować w przypadku dochodów z działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej. Dotyczy to jednak tylko jednoosobowej działalności gospodarczej, a także wspólników spółek niebędących osobami prawnymi.
Wysokość składki zdrowotnej dla podatników liniowych
Od stycznia 2022 roku obowiązuje nowy sposób wyliczania wysokości składki zdrowotnej. Dotyczy to również osób, które stosują podatek liniowy. Zgodnie z reformami wprowadzonymi przez Nowy Ład, składka ta wyniesie 4,9%.
Wprowadzono również minimalną kwotę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców wybierających podatek liniowy. Nowy Ład zakłada, że nie może być ona niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3010 zł. Oznacza to, że minimalna składka zdrowotna od 2022 roku będzie wynosić 270,90 zł.
Istotną zmianą jest również zniesienie możliwości odliczenia od podatku opłaconej składki zdrowotnej. W dotychczasowym stanie prawnym składka wynosiła 9%, przy czym istniała możliwość odliczenia od podatku 7,75% składki.
Jak dobrać najkorzystniejszy sposób rozliczania?
Zastanawiasz się, jaki sposób rozliczania będzie najlepszy dla Twojej działalności? Skontaktuj się z nami – wspólnie znajdziemy najkorzystniejsze rozwiązanie.